A 3 leggyakoribb pénzügyi személyiségtípus

Pénzügyi tanácsadóként többszáz ügyféllel találkoztunk csak a tavalyi év folyamán. A célunk, hogy segítsük ügyfeleinket abban, hogy elérjék pénzügyi céljaikat és megtaláljuk az élethelyzetükhöz leginkább illő védelmi programot, ami váratlan helyzetben az egyik legnagyobb segítség lehet számukra.

A megbeszéléseink alkalmával a következő pénzügyi személyiségtípusokkal találkozunk a leggyakrabban.

A leírások alapján érdemes végiggondolnod, hogy melyik csoportba tartozol és hogy min érdemes változtatnod ahhoz, hogy elérd a pénzügyi céljaidat – ha esetleg eddig nem sikerült vagy úgy érzed, valami miatt nem a megfelelő úton haladsz.

1. A folyton költekezők

Rendszeresen tartunk ingyenes konzultációt, amik alkalmával sokszor elhangzik a következő mondat: “Jól keresek, a hónap végén mégis alig marad valami a számlámon – mit csinálok rosszul?”

Ilyenkor általában kiderül, hogy a fizetés nagy része márkás ruhadarabokra, kütyükre stb. megy el. Persze nincsen azzal gond, ha valaki szereti a minőséget és arra törekszik, hogy minőségi dolgokkal vegye magát körül, egészen addig, ameddig nem olyan dolgokra költ, amire valójában nincsen szüksége – vagy azért mert alapból nem is volt vagy már előző hónapban is vett valami hasonlót…

Ha tehát te is gyakran kerülsz abba a helyzetbe, hogy alig van pénz a számládon hó végén és már megint olyan dolgot vettél, amire valójában nincsen szükséged, akkor ebbe a csoportba tartozol. Emellett nem tervezed meg a pénzügyeidet, nincsenek pénzügyi terveid, amire félretennél, sőt akár adósságaid is vannak.

Ha igazak rád a fentiek, akkor érdemes változtatnod és sokkal tudatosabbá válnod a pénzügyeidet illetően!

Kezdd el rendszerezni a kiadásaidat: mikor, mire költöttél – ez egyébként már önmagában visszatartó erő lehet a felesleges költekezéstől. Határozz meg egy bizonyos összeget minden hónapban, amit szórakozásra, a hobijaidra költesz, de a többit tedd félre, fektesd be. Ha nagyobb összeget készülsz elkölteni, akkor ne rögtön ugorj fejest a vásárlásba, hagyj magadnak egy kis időt – néhány napot – ennyi idő után el tudod dönteni, hogy valóban szükséged van-e arra a dologra vagy impulzus vásárláról lett-e volna szó.

2. A takarékoskodók

Munkánk során gyakran tapasztaljuk, hogy valakinek van megtakarítása a számláján vagy készpénzben, de alig költ valamire, nem fekteti be a pénzét, nincs nyugdíjmegtakarítása, sem biztosítása.

Az előzőekkel ellentétben nem impulzusvásárló, nem ragaszkodik egy-egy márkához. Leginkább az ár alapján dönt vásárláskor, áruhitelre, személyi kölcsönre még csak nem is gondol.

Egyrészt nagyon jó dolog, ha valaki ennyire tudatos a pénzügyeit illetően, hiszen akár nagyobb tartalékot tud képezni. Másrészt viszont a spórolást túlzásba is lehet vinni. Például sokszor tapasztaljuk, hogy akik ebbe a csoportba tartoznak, nehezen szánják rá magukat arra, hogy elkezdjék a nyugdíjmegtakarítást vagy például betegségbiztosítást kössenek. Pedig előbbivel saját későbbi anyagi biztonságukat alapoznák meg, utóbbival pedig olyan helyzetekre készülhetnének fel, amikor anyagilag a legkiszolgáltatotabbak: nagyobbak a kiadások, míg csökken a bevétel.

Ha Te is ebbe a csoportba tartozol, akkor érdemes konzultálnod egy pénzügyi tanácsadóval, hogy lásd, milyen lehetőségeid vannak. Természetesen nem kell az összes bevételed, spórolt pénzed befektetni vagy lekötni, de érdemes megvizsgálnod, hogy havi 5-10 ezer forintot tudsz-e nélkülözni és például nyugdíjmegtakarításba fektetni.

3. A tudatos tervezők

A Gondtalan Jövő csapatának egyik célja felhívni a figyelmet a pénzügyi tudatosság fontosságára. Természetesen ügyfeleink között rengetegen vannak, akik nagyon tudatosan terveznek.

A tudatos tervezők tisztában vannak a bevételeikkel, kiadásaikkal, tudják, mire költik a pénzüket, mennyi pénzre van szükségük terveik megvalósításához és ehhez mit kell tenniük. Van megtakarításuk a számlájukon, illetve rendelkeznek megtakarítással nyugdíjas éveikre is. Ezen kívül tudják, hogy az egyik legnagyobb érték az egészségük, hiszen egészségesen tudnak dolgozni a családjukért és saját magukért is – azaz rendelkeznek védőhálóval – baleset- és életbiztosítással – a legváratlanabb helyzetekre is.

Természetesen senki sem ilyen tudatossággal jön a világra, de azt valljuk, hogy a pénzügyi tudatosság tanulható. Ha szeretnél Te is a tudatos tervezők csoportjába tartozni, akkor itt az ideje, hogy elkezdj foglalkozni pénzügyeiddel!

Vezesd a bevételeid és kiadásaid! Írd le pontosan, hogy mik a terveid 5-10-15 éven belül és ehhez mennyi pénzre van szükséged! Ha pedig esetleg segítségre van szükséged a terveid megvalósításában, akkor vedd fel velünk a kapcsolatot! Nem csak a terveid megvalósításában segítünk, de a tervezés szakaszában is tudunk tanáccsal szolgálni.