Magyar Nyugdíjhelyzet III.

Milyen valóban önkéntes, az államtól független (részben) nyugdíj megtakarítások érhetőek el?

Az alábbi két népszerűbb lehetőség közül választhatunk:

– NYESZ (Nyugdíj előtakarékossági számla)

-Nyugdíjbiztosítás


NYESZ:

Leginkább a tartós befektetési számlára (TBSZ-re) hasonlít.

Ez az öngondoskodási típus leginkább csak a pénzügyi affinitással rendelkezők számára ajánlott, hiszen itt mi kezeljük a befektetéseinket és többet kell foglalkoznunk vele.

Jellemzően alacsony költségek mellett fektethetjük be a pénzünket, ami a menedzseléstől függően, akár magas hozamot is hozhat számunkra.

A 20%-os NYESZ adókedvezményt erre a megtakarítási típusra is igényelhetjük, amelynek maximuma évi 100 000 forint.

A futamideje a NYESZ-nek az önkéntes nyugdíjpénztárhoz hasonlóan a mindenkori nyugdíjkorhatár elérésével jár le, tehát az aktuálisan érvényben lévő nyugdíjkorhatár számít, így egy esetleges nyugdíjkorhatár-emelés negatívan érinti!

Nyugdíjbiztosítás:


Ez a jelenleg legnépszerűbb előtakarékossági forma, több mint 70 különböző módozat érhető el, amik közül mindenki megtalálhatja a számára megfelelő típust.

A befektetési portfóliót a saját kockázatvállalásunktól, habitusunktól függően mi állíthatjuk össze. Ezért a nyugdíjbiztosítás esetében a várható hozamok – hasonlóan az önkéntes nyugdíjpénztárhoz – lehetnek mérsékeltek, de biztosabbak, vagy akár magasabbak is!

Mivel államilag elismert öngondoskodási forma, ezért az állam a nyugdíjbiztosítást is 20%-os adóvisszatérítéssel támogatja. Ennek maximuma nyugdíjbiztosítás esetén: 130 000 Ft.

A nyugdíjbiztosítás futamideje – a másik két nyugdíjcélú megtakarítással ellentétben – a szerződéskötéskor érvényes nyugdíjkorhatár elérésekor jár le, ami jelenleg 65 év. Ez a nyugdíjbiztosítás legfőbb előnye!


szerző: Tóth Dávid