Tudod, hogy mi a Te pénzügyi személyiségtípusod? Te melyik típusba tartozol?

Miért lehet az, hogy van, aki szinte „vonzza” magához a pénzt, míg más kezéből kifolyik? Vagy hogy van, aki mindenre sajnálja kiadni a pénzt, még akkor is, ha egyébként megtehetné? Más pedig akkor is költekezik, amikor a legokosabb dolog a spórolás lenne…

1. Spórolós

Nehezen szánod rá magad, hogy például egy új cipőt vegyél magadnak?
Stresszel a gondolat, hogy nagyobb összeget kell kifizetned?
Akkor érzed igazán biztonságban magad, ha többhavi tartalék van a számládon?

Akkor a pénzügyi személyiségtípusod: spórolós.

Vagyis nehezen adod ki a pénzt a kezedből, mindennek alaposan megnézed az árát. Szinte szorongást érzel egy-egy váratlan kiadástól akkor is, ha megvan rá a kereted.

Ez egyrészt nyilván nem hátrány, hiszen megfontoltan bánsz a pénzzel, másrészt viszont nem szabad megfeledkezned arról sem, hogy azért dolgozunk, hogy éljünk, nem pedig azért élünk, hogy dolgozzunk!

Illetve, ha már megfelelő tartalékot képeztél, akkor érdemes gondolnod a különböző befektetési, megtakarítási lehetőségekre is. Ezek nem kiadások – még ha ilyen személyiségtípussal először annak tűnhetnek –, hiszen hosszú távon a bevételeidet növelik.

2. Költekező

Van, hogy bemész a boltba tojásért és teli szatyrokkal jössz ki?
Hónap végére alig marad valami a fizetésedből?
Néha azt sem tudod, mire költötted el a pénzed?

Akkor a pénzügyi személyiségtípusod: költekező.

Azt és akkor veszed meg, amikor meglátod – függetlenül attól, hogy szükséged van rá vagy tényleg megengedheted-e magadnak. Nem vezeted a kiadásaidat, nem is nagyon figyelsz a pénzügyeidre.

Ez nem túl jövedelmező és nem szolgálja a hosszú távú pénzügyi terveidet, sőt akár adósságokba is verheted magad.

Ezért mindenképpen változtatnod kell a pénzügyi szokásaidon! Kezdd el vezetni a bevételeid és kiadásaid – több jó applikáció is elérhető már erre, de egy egyszerű excel fájl vagy füzet is tökéletes. Egy hónap után, nézd meg, mire költöttél, volt-e olyan a költések közt, amit feleslegesnek ítélsz? Ha igen, szabadulj meg tőle! Ha elkezdesz tudatosan figyelni ezekre a dolgokra, rövid időn belül változtatni tudsz a szokásaidon.

3. Aszkéta

Érezted már magad rosszul attól, hogy nagyobb összeghez jutottál?
Hogy nem érdemled meg?
Hogy gyorsan el kell költened/eladományoznod?

Akkor a pénzügyi személyiségtípusod: aszkéta.

A költekezőhöz hasonlóan kifolyik a pénz a kezedből, csak te nem feltétlenül magadra, hanem másokra költöd. A végeredmény viszont ugyanaz: túlköltekezés, hitel, adósságok…

Érdemes elgondolkoznod azon, mi az oka annak, hogy nem mozgat meg a pénz? Persze nem gond, ha nem az anyagiak jelentik valakinek az örömöt, de pénzre mindenkinek szüksége van. Emiatt érdemes változtatni ezen a hozzáállásodon, akár szakember segítségével.

4. Menekülő

Nem érdekel a pénz?
Zavar, amikor a pénzügyekről van szó?
Nagyon keveset tudsz a pénzügyekről?

Akkor a pénzügyi személyiségtípusod: menekülő.

Nem szeretsz pénzügyekkel foglalkozni, még a saját pénzügyi helyzeteddel sem vagy tisztában. Mindent a párod intéz. Nem hozol pénzügyi döntéseket, az ezzel kapcsolatos kérdéseket elintézed annyival, hogy „nem értek a pénzügyekhez”.

Alapvetően senki nem ért a pénzügyekhez, hiszen a tudatos pénzügyi gondolkozást nem tanítják az iskolában – sajnos. De a pénz a mindennapi életünk része, ezért muszáj foglalkoznod vele!

Persze nem kell olyan mélységében, mint egy pénzügyi vagy befektetési tanácsadónak vagy elemzőnek, de tudd, hogy mennyi pénzed van, mennyi pénzre van szükséged havonta a megélhetéshez, legyen megtakarításod és befektetésed. Utóbbiakat nem kell egyedül átlátnod!

Ha jelentkezel ingyenes tanácsadásunkra, akkor elmondjuk a lehetőségeidet és segítünk olyan döntést hozni, ami a legjobb Neked és a családodnak az adott élethelyzetben!

5. Harácsoló

Kiemelten fontos számodra a pénzkeresés?
Az a fő motivációd, hogy sok pénzt keress?
Több státuszszimbólummal is rendelkezel?

Akkor a pénzügyi személyiségtípusod: harácsoló.

A pénz nagyon fontos helyet foglal el az életedben, minél többet szeretnél belőle. Úgy érzed, leginkább ezzel tudod elmondani, megmutatni, hogy ki vagy. A sikert az jelenti számodra, ha közel hétszámjegyű a fizetésed. Szívesen foglalkozol a pénzügyeiddel, pontosan tudod hol, mennyi pénzed van. Van befektetésed és megtakarításod is.

Figyelj arra, hogy ne kockáztass többet, mint amennyit valóban szükséges – egy pénzügyi tanácsadó sokat tud Neked ebben segíteni.

Figyelj arra is, hogy a pénz ne váljon fontosabbá a családodnál, az egészségednél, a kapcsolataidnál!

6. Dorbézoló

Ha szükséged van valamire, akkor arra elkezdesz szigorúan félretenni?
Olykor-olykor hajlamos vagy túlköltekezni?
Többször előfordult már, hogy olyan dologra költöttél, amit később megbántál?

Akkor a pénzügyi személyiségtípusod: dorbézoló.

Ha van egy célod – például új autó, a gyermeked tandíjának kifizetése –, akkor szigorú szabályok szerint költekezel, pontosan tudod, mire, mikor költöttél, mennyi pénzed van. De közben meglátsz valamit – egy új telefont például – vagy egy csábító reklámot – mondjuk egy utazásról – és hirtelen ötlettől vezérelve minden addig megspórolt pénzed inkább erre költöd. Később persze rájössz, hogy talán ezt nem kellett volna…

Azért kell minél előbb változtatnod ezen, mert így a hosszú távú pénzügyi céljaidat nem fogod tudni megvalósítani. Legyél tudatos és kitartó a pénzügyeidben, ne legyél impulzus vásárló!

7. Aggodalmaskodó

Folyamatosan figyelemmel kíséred a pénzügyeidet?
Ha nagyobb összeget kell fizetned, akkor sokáig stresszelsz azon, tényleg megtedd-e?
Szorongani kezdesz, ha nincs a számládon elegendő pénz?

Akkor a pénzügyi személyiségtípusod: aggodalmaskodó.

Minden kiadást átgondolsz, utána olvasol a megtakarításoknak, befektetéseknek, nehezen szánod rá magad a nagyobb kiadásokra – akkor is, ha megteheted. Nagyon tudatos vagy a pénzügyeidben. Ez egyrészt nagyon jó, hiszen nem kevered magad felesleges adósságba, kiadásokba. Másrészt viszont csak nagyon minimális kockázatot vállalsz, ami viszont hosszú távon nem igazán jövedelmező.

Próbáld megtalálni a középutat! Nem kell befektetni a megspórold pénzed felét, kezdheted kisebb összeggel is! Keress egy olyan pénzügyi tanácsadót, akiben úgy érzed, megbízhatsz, ő majd segít jó döntéseket hozni Neked!

8. Kockázatvállaló

Vesztetted már el közel minden pénzed egy rossz döntés miatt?
Rendszeresen lottózol, kipróbáltál már több szerencsejátékot?
Átjár az adrenalin, amikor a pénzed forog kockán?

Akkor a pénzügyi személyiségtípusod: kockázatvállaló.

A pénz számodra kaland, a pénzügyi tervezés nem igazán tartozik a kedvenc témáid közé. Sok pénzt szeretnél gyorsan és nem stresszelsz azon, mi lesz később. Amikor van pénzed, akkor nem tudod pontosan mennyi és mire költöd; ha éppen nincsen, akkor pedig egyszerűen kisebb lábon élsz.

Hosszú távon ez semmiképp nem vezet eredményre! Próbálj meg változtatni: határozz meg egy fix összeget vagy a bevételed meghatározott százalékát minden hónapban, amit kockáztatsz például a tőzsdén, de a többihez ne nyúlj!

9. Kockázatkerülő

Nem költekezel?
Minden vásárlásnál alaposan megfontolod, mire adj ki pénzt?
Nem fekteted be a pénzed és nyugodtabb vagy, ha otthon van nálad vagy a számládon?

Akkor a pénzügyi személyiségtípusod: kockázatkerülő.

Van megtakarításod, de nem fekteted be, nem kezdesz megtakarítási programba, inkább készpénzben tartod, esetleg a számládon. Amikor nagyobb kiadás előtt állsz, nagyon sokat gondolkozol: mi lesz, hogy lesz, biztosan költs-e vagy sem, stb.

A tudatosság és az átgondoltság előny a pénzügyekben, de nem szabad túlzásba vinni. Vannak kisebb kockázattal járó befektetések, amiket érdemes átgondolnod, hogy hosszabb távon növelni tudd a megtakarításodat. Keress egy pénzügyi tanácsadót, aki segíteni tud a helyes és számodra kényelmes döntés meghozatalában!