Neked mire lenne elég havonta 135.000 Ft?

Valószínűleg arra, hogy hónapról hónapra élj, megvedd az alapvető dolgokat, amire szükséged van, minden más háttérbe szorulna. Szeretnél így élni? Minden esélyed megvan rá, hiszen Magyarországon 2019-ben kb. ennyi volt az átlagnyugdíj. 2 millió szegény nyugdíjas országa leszünk 2035-re?

Lehet, hogy most legyintesz, azt gondolod: „ez még messze van”, „ki tudja mi lesz még addig”, „majd akkor meglátjuk”. Pedig minél előbb elkezdesz foglalkozni a nyugdíjas éveiddel, annál kevesebbet kell később aggódnod miatta.

 Fenntartható a magyar nyugdíjrendszer?

A magyar nyugdíjrendszer ún. felosztó-kirovó, vagyis az aktív dolgozók befizetéseiből finanszírozzák a nyugdíjkifizetéseket. Ez nagyon leegyszerűsítve azt jelenti, hogy aki dolgozik, annak a fizetéséből levonják a járulékot, amiből finanszírozzák a nyugdíjakat. Ez a rendszer egészen addig stabil, ameddig a dolgozók és nyugdíjasok aránya nagyjából egyensúlyban van egy társadalmon belül. Meddig tartható fenn tehát ez a rendszer Magyarországon?

Ha megnézzük a 2020-as, 2035-ös és 2050-es korfát (a KSH adatai, illetve előrejelzése alapján), minden magyarázat nélkül látjuk, hogy az alja egyre keskenyedik, a teteje pedig egyre szélesebb. 2020-ban a 64 év felettiek a népesség 22,15%-át teszik ki, ez 2035-re 26,5%-ra, 2050-re 32,45%-ra nő – ez több mint 10%-os emelkedés! Vagyis nem lesz elég aktív dolgozó, hogy fenntartható legyen a rendszer.

1.000.000 – legalább ennyi járulékfizető fog hiányozni 15 év múlva. Mit jelent ez? Azt, hogy csak 9 havi nyugdíjra lesz elég a befizetett járulék. Miből fogsz megélni akkor a maradék 3 hónapban?

A demográfiai adatokhoz hozzátartozik a születéskor várható élettartam alakulása is, ami ugyancsak a keskenyedő korfának „kedvez”. Hiszen egyre tovább élünk: 1950 és 2018 között a KSH adatai alapján férfiak esetén 60 évről 73-ra, nőknél 64-ről 79 évre nőtt a várható élettartam – de nem születik „elég” gyermek.

Forrás: https://www.ksh.hu/docs/hun/xstadat/xstadat_hosszu/h_wdsd001b.html

A központi „megoldás” egyelőre a nyugdíjkorhatár emelése. Az európai országokban tendencia, hogy a következő 15 éven belül 67 évre emelkedik a nyugdíjkorhatár, Magyarországon 2022-től ez 65 év. Te szeretnél 65-67 évesen is dolgozni, hogy aztán valahogy megélj a kevés vagy addigra már nem létező nyugdíjadból?

Eltartott vagy szabad akarsz lenni?

A kérdést megközelíthetjük más nézőpontból is. Ebben nőttünk fel, ez a rendszer vált kultúránk részévé, ezért nem nagyon kérdőjelezzük meg a jogosságát. De…valóban a fiatalok, fiatalabbak feladata, kötelessége eltartani az időseket? Nem lenne jobb a nyugdíjas éveket teljes függetlenségben, anyagi biztonságban, nyugalomban eltölteni? Nem arról van szó, hogy a szociális hálóra nincsen szükség, de ha megtehetjük, akkor kötelességünk gondoskodni magunkról és nem mástól elvárni ezt!

Ahhoz, hogy ilyen gondtalanul élhess, Neked kell tenned, minél hamarabb!

Mit tehetsz a gondtalan nyugdíjas éveidért?

Először is, legyél tisztában azzal, hogy sosem lehet elég korán elkezdeni ezzel foglalkozni! Nem számít, hogy 25, 35, 45 vagy 55 éves vagy; elkezdhetsz megtakarítani! Legyél tisztában a lehetőségeiddel, ne félj kérdezni! A Gondtalan Jövő csapatával nem győzzük hangsúlyozni a tudatos tervezés fontosságát és azt, hogy a tudás hatalom – főleg, ha a pénzügyeidről van szó!

Íme néhány példa, ami megmutatja, mennyire fontos és mennyire megéri időben elkezdened a nyugdíjbiztosítási programot:

A fentiek természetesen csak példák, hiszen számos tényező befolyásolhatja az összeget, ráadásul mindig személyre szabottan, az adott élethelyzethez igazítva tudunk ajánlatot adni – ezért is biztosítunk ingyenes személyes konzultációt.

Ha viszont szeretnéd felmérni a „terepet” és megnézni, a Te esetedben milyen összeggel lenne érdemes elkezdeni a nyugdíjmegtakarítást, küldd el az info@gondtalanjovoert.hu címre a pontos születési idődet és elküldjük ingyenes és minden kötelezettségtől mentes kalkulációnkat.

Ha inkább személyesen kérdeznél Tőlünk, itt tudod felvenni Velünk a kapcsolatot, örömmel segítünk: https://www.gondtalanjovoert.hu/kapcsolat/