Önkéntes Nyugdíjpénztár Kontra Nyugdíjprogramok

Nem is lehetne megfelelőbb az idő ahhoz, hogy miért fontos a fent említett témákról beszélni!

Statisztikai adatok szerint mára Magyarországon a járulékfizetők száma jelentősen le csökkent, ami kiszámíthatóan ahhoz fog vezetni, hogy nem lesz elég aktívan dolgozó ember a jövőben, aki megfelelően ki tudja majd termelni a nyugdíjakat, és nyugdíjas is sokkal több lesz, akik számítanak majd a gondtalan nyugdíjas évekre. Így aki élvezni szeretné a leghosszabb szabadságát, valamilyen nyugdíj kiegészítést kell, hogy elindítson.

Ennek több formája is létezik, nézzük meg, hogy miből válogathatunk, ill. melyiket érdemes elindítani és hogyan!



Önkéntes nyugdíjpénztár (továbbiakban „ÖNYP”) : A havi befizetést tagdíjnak hívjuk ennél a konstrukciónál.  Elindításának első szakaszában ezt a fizetési kötelezettséget átvállalta tőlünk a munkáltatónk, mára ez megváltozott! Állami támogatással működik általában magyar részvényekbe, kötvényekbe, állampapírokba fektetik a „Nyugdíjpénztárak” a pénzünket.  Lehetséges formája még az ÖNYP-nek az egyéni befizetések, inkább ez az elterjedtebb forma ma Magyarországon.

Nyugdíjbiztosítási programok: 20% adó visszatérítés a befizetéseink után, számos befektetési portfólió válaszható. Akár Földrajzi kitettség, akár különböző befektetési forma szerint tudjuk kiválasztani vagy módosítani a befektetési stratégiánkat!

A kettő közötti különbség  többek között abban rejlik, hogy egy Nyugdíjbiztosítási programnál mindig a szerződés kötés pillanatában fennálló nyugdíjkorhatár lesz a mérvadó a kifizetésnél, míg az ÖNYP-nél az időközbeni változások fogják meghatározni a lejáratot. Tehát ha pl:. 45 éves korban indítunk ÖNYP és/vagy Nyugdíjbiztosítási befizetéseket, és időközben a nyugdíjkorhatár módosul 70 vagy 75 évre akkor az ÖNYP-nél lévő megtakarításunkat csak ekkor kaphatjuk meg. Míg a Nyugdíjbiztosításnál a szerződéskötés pillanatában fennálló 65 éves kor elérése lesz majd a mérvadó a pénzünk elérésre.

A nyugdíjbiztosításoknál sokkal változatosabb Portfóliók közül választhatunk, míg az ÖNYP-nél maximum 3-5 portfólió vagy stratégia érhető el ! Egy esetleges hozam ingadozás okai lehetnek, hogy a Pénztárak nem tudnak megfelelő időben reagálni a piac változásaira, a kevesebb választható befektetési stratégia (Portfólió) miatt!

 A költség szerkezet szintúgy jelentős különbséget szül a két megtakarítási forma között. Míg az ÖNYP-nél nem kötelesek a költségszerkezet felfedésére így a „tagdíj” befizetésekből vonják azt, míg a Nyugdíjbiztosításnál előre meghatározott költségszerkezetet kapunk, amit a különböző Pénzügyi szolgáltató cégek mind más-más formában állapítanak meg. ! Előfordulhat, hogy 3,5,7 vagy akár 10 évig van költségelvonás, míg az ÖNYP-nél egészen a futamidő végéig történik mindez!